WSCHÓD

ikonavera

image - symbol - metaphor

WSCHÓD

 

 

Oprócz walorów estetycznych, które często zabarwione są egzotyką albo spowite woalem tajemniczości, ma sztuka Chin, Japonii, czy Wietnamu swoje drugie dno skryte pod przystępną warstwą miłych dla oka obrazów.

 

Zaklęte w brąz kształty, malowane na jedwabiu pejzaże, rzeźbione w jadeicie figury, ornamenty na porcelanie, czy inkrustacje macicą perłową tyleż są piękne, co interesujące ze wzgędu na przekaz jaki sobą niosą.

 

Ta ikonografia uwarunkowana jest zarówno lokalnymi wierzeniami, legendami, historią jak i faktem, że chińskie znaki często bywają homofoniczne; choć ich zapis ideogramami jest różny, wymowa brzmi identycznie lub bardzo zbliżenie. I tak, kwiat chryzantemy (ju), w kulturze zachodniej kojarzony często ze smutkiem i żałobą, w Chinach odnosi się do przymiotów takich jak wierność zasadom, siła wobec przeciwności losu a także długowieczność, dzięki podobieństwu w wymowie do słowa „zawsze” (yongjiu). Na głębszym, i może bardziej intelektualnym poziome, kwiat ten jest asocjacją do słynnego wiersza i wyrażanego w nim umiłowania spokoju na łonie natury. Jego graficzna reprezentacja w malartswie oznacza nie tylko jesień, ale także, a może przede wszystkim pewien dystans do świata i biegu wydarzeń.

Gao Qipei (1660 - 1743) Chryzantemy, tusz na papierze, 30,5 cm x 23,8 cm, Walters Art Museum, Baltimore, fot. otwarte archiwum Wikipedii

Zarówno w Chinach, jak w Japonii historia sztuki podzielona jest na okresy panowania poszczególnych dynastii. Rozwój samej sztuki; tematyka dzieł, styl czy idee przyświecające twórcom nie są tu żadnym kryterium. Ma to jedynie znaczenie w przypadku porcelany, gdzie technologia jej wypalania, wciąż udoskonalana, świadczy o tym, czy innym okresie historycznym.

Czy to za czasów dynastii Tang, Song, czy Ming, artyści i rzemieślnicy czerpali inspiracje zarówno ze świata przyrody jak i z legend lub mitów. Stąd też nasz podział na dwie kategorie:

 

Natura Kultura

 

 

 

 

 

 

All rights reserved